SPOTKANIE AUTORSKIE Z P. AGATĄ PAKUŁĄ

Wczoraj w naszej czytelni, dzięki p. Agacie Pakule mogliśmy uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii. W kameralnym gronie p. Agata – kielczanka, dziennikarka i pisarka – korzeniami związana z zagórzańską dziedziną, opowiadała o historii życia swoich dziadków, Franciszka i Stefanii Knapczyków. Pierwsza książka autorki pt. „Przez  581 dni byłem tylko numerem” to dokumentalny debiut literacki autorki, oparty na wspomnieniach Franciszka Knapczyka, więźnia politycznego obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu-Brzezince i Mauthausen-Gusen. Druga książka pt. „Stefania i wojna”, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z lat 1939-1945, opowiada o sile kobiet i podejmowanych przez nie wyzwaniach w tych trudnych czasach. Historię Stefanii, babci pisarki, można by odnieść do życia wielu polskich kobiet podczas wojny. Ciche bohaterki dnia codziennego, walczące o przetrwanie, o rodzinę i dzieci.

P. Agata opowiedziała nam o niełatwym procesie powstawania książki, zwłaszcza dotyczącej obozowego życia jej dziadka. Na kartach książki przedstawiona jest historia nie tylko jednego człowieka, ale także obraz Mszany Dolnej w pierwszych dniach wojny.

Było nam bardzo miło gościć p. Agatę w naszych bibliotecznych progach 🙂 Kto nie był, niech żałuje. Książki już niedługo pojawią się na naszych półkach 🙂

Link do albumu zdjęć: https://photos.app.goo.gl/gz89sMK2fVzxwRjD9