W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK -wspominamy o… Adamie Bahdaju

Adam Bahdaj to klasyk powieści dla dzieci i młodzieży, z których chyba najpopularniejsza dziś to „Kapelusz za sto tysięcy”. Nieco starsi czytelnicy pamiętają z pewnością książki (a może raczej filmy) „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”. W swoim dorobku Adam Bahdaj zgromadził kilkadziesiąt powieści. Prawie każda z jego książek doczekała się kilku wznowień. Zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, w tym równie egzotycznych, jak wietnamski. 7 maja mija 36 rocznica jego śmierci. Zachęcamy serdecznie do sięgnięcia po jego książki 🙂

Adam Bahdaj

Chciałoby się powiedzieć „cudze czytacie, swego nie znacie”. Adam Bahdaj umiejętnie pokazywał przygodę. Bohaterowie jego powieści mieli okazję wykazać się odwagą, koleżeństwem, lojalnością, byli gotowi do poświęceń dla innych. Wszystkie młodzieżowe powieści Adama Bahdaja łączyło normalne życie. Każdy z nastolatków mógł się utożsamić z bohaterami jego prozy, byli bowiem i żyli tak jak każdy inny. 

Urodził się 2 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Prozaik, poeta, scenarzysta, dziennikarz, tłumacz literatury węgierskiej, uczestnik wojny obronnej 1939 roku, kurier tatrzański czasu II wojny światowej, działacz polonijny na Węgrzech. Adam Bahdaj zmarł nagle w maju 1985 roku. Miał 67 lat. 

Źródło: J.R. Kowalczyk, Adam Bahdaj – Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl