W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK – wspominamy o Zygmuncie Miłoszewskim

Pisarz urodził się 8 maja 1976 w Warszawie. Swoją przygodę z piórem rozpoczął od dziennikarstwa. Jego najpopularniejszą serią jest cykl powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim. Dziś, z okazji jego urodzin, zachęcamy serdecznie do sięgnięcia po jego książki, zwłaszcza kryminały.

Karierę zawodową rozpoczął w 1995 od pisania sprawozdań z sal sądowych do „Super Expressu”. Potem pracował w kilku miejscach jako dziennikarz i redaktor, stając się m.in. specjalistą od podróży, piłki nożnej i biografii Jana Pawła II, aby zakończyć karierę w „Newsweeku”, z którym współpracuje jako felietonista. W 2004 roku zadebiutował literacko na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”, nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. Potem związał się z Wydawnictwem W.A.B., które od tamtej pory wydaje wszystkie jego książki.

W 2007 roku ukazało się „Uwikłanie” – pierwsza część kryminalnego cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim. książka stała się bestsellerem, czytelnicy i krytycy szybko polubili Teodora Szackiego, zgryźliwego urzędasa i błyskotliwego prokuratora zarazem. Powieść przyniosła autorowi Nagrodę Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu Kryminału i ukazała się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (2010), gdzie zebrała świetne recenzje.

Jesienią 2011 roku ukazało się „Ziarno prawdy”, kolejna część przygód prokuratora Szackiego, która  została zekranizowana przez Borysa Lankosza w 2015 roku. Rolę głównego bohatera zagrał Robert Więckiewicz.  W 2014 roku Miłoszewski został wyróżniony Paszportem Polityki. W tym samym roku ukazała się trzecia część przygód prokuratora Szackiego, tym razem osadzona w Olsztynie  – „Gniew”. Autor dobrze czuje się też w innych gatunkach, o czym świadczy sukces jego kolejnej książki – wydanej w 2013 roku powieści „Bezcenny”.

Źródło informacji: cultura.pl