W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK – niezapomniana Maria Czubaszek

12 maja mija rocznica śmierci jednej z barwniejszych postaci w świecie współczesnej rozrywki, w jej satyrycznym wydaniu. Pisarka, autorka tekstów satyrycznych i słów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, a także autorka książek.  Potrafiła bawić do łez, rozbrajać szczerością, ale i wzbudzać emocje kontrowersyjnymi wypowiedziami.

Maria Czubaszek, źródło: https://www.elle.pl

Urodziła się 9 sierpnia 1939 roku w Warszawie. Pracę dziennikarską rozpoczęła jako autorka tekstów reklamowych w audycji „Radio-Reklama” na antenie radiowej Jedynki. Zasłynęła hasłem: „Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup”. Z radiową Trójką związała się w 1966 roku jako autorka satyrycznych tekstów. Pisała do „Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego”. Stworzyła cykle popularnych audycji, z których najbardziej znane to „Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia”, „Dzień dobry, jestem z kobry” oraz „Serwus, jestem nerwus”, które trafiały również do magazynu „Powtórka z rozrywki”.

Po przygodzie z radiem Czubaszek wylądowała w tygodniku „Szpilki”. Pisała dialogi do filmów („Filip z konopi”, „Murmurando”), współtworzyła scenariusze seriali telewizyjnych („Lot 001”, „Psie serce”, „Na Wspólnej”, „BrzydUla”). W improwizowanym serialu „Spadkobiercy” wcielała się od 2010 roku w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu „Rysiek Lwie Serce” jako Babcia. 

W Telewizji Polskiej współprowadziła wraz z Alicją Resich-Modlińską cykl „Czubaszek na śniadanie”. W latach 2005–2010 była członkiem redakcji programu „HBO na stojaka” emitowanego w telewizji HBO. Przez ostatnie lata swego życia była jedną z komentatorek w programie satyrycznym „Szkło kontaktowe” w TVN 24.

Od września 2008 prowadziła program internetowy „Magia magla” – przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. Dla Wirtualnej Polski pisała „Blog niecodzienny”, w którym komentowała bieżące wydarzenia w formie rozmów przeprowadzanych z „córką sąsiadki”.  20 maja 2009 roku Maria Czubaszek odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Zmarła w Warszawie 12 maja 2016 roku.

Źródło: culture.pl