SELMA LAGERLOF – PIERWSZA KOBIETA W SZWEDZKIEJ AKADEMII

20 listopada przypada 163 rocznica urodzin Selmy Lagerlöf – szwedzkiej pisarki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1909. Jako pierwsza kobieta została członkiem Akademii Szwedzkiej. Międzynarodową sławę zyskała dzięki książce dla dzieci Cudowna podróż, która została przetłumaczona na ponad 50 języków.

Selma Lagerlöf urodziła się w majątku Mårbacka w Värmlandzie w 1858. Po ukończeniu szkoły zaczęła pracę jako nauczycielka w Landskronie i pracowała w tym zawodzie do około 1895. W tym czasie popularność zdobyła jej pierwsza książka Gösta Berling. Od 1897 utrzymywała się wyłącznie z pisarstwa, odnosząc ogromne sukcesy na tej niwie – choćby wspomnianą już książką Cudowna podróż. Za swe pisarskie osiągnięcia dostała w 1909 Nagrodę Nobla. Na początku II wojny światowej wysłała swój medal noblowski rządowi Finlandii, aby pomóc mu w zdobyciu pieniędzy na walkę z wojskami radzieckimi. Rząd fiński był tak poruszony gestem, że zdobył pieniądze innymi metodami i zwrócił jej medal. Selma Lagerlöf mieszkała w Sunne, gdzie znajdują się obecnie dwa hotele z jej nazwiskiem. W jej domu znajduje się muzeum.

www.lubimyczytac.pl

Portret Selmy Lagerlöf od roku 1991 do 2016 znajdował się na szwedzkim banknocie 20-koronowym (w 2016 na nowym banknocie zastąpiła ją Astrid Lindgren).