ACADEMICA- wypożyczalnia zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej w naszej bibliotece

Z przyjemnością informujemy naszych czytelników, że jesteśmy uczestnikiem systemu ACADEMICA – darmowej wypożyczalni, zastępującej tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwiającej korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.  Aby skorzystać z cyfrowych zasobów systemu należy przyjść do naszej biblioteki, gdzie dla czytelników dostępny jest terminal Academica.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica została uruchomiona w październiku 2014 roku. To wynik realizacji projektu Biblioteki Narodowej we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Projekt sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Użytkownicy ponad 1250 bibliotek w całym kraju, w tym i naszej,  mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.